Our work

Filters

Приймаючи черговий офер, чи розраховуємо ми на те, що залишимося в компанії надовго? Напевно, ні. І чим вища наша цінність на ринку, тим менше ми тримаємося за конкретну компанію. Але чи приносить стратегія “швидких знайомств та стосунків без зобов’язань” очікуваний ефект у вигляді стрімкого зростання зарплати та – що найважливіше – задоволення від роботи? Щоб розібратися, ми провели серію інтерв’ю зі співробітниками, які працюють у компанії Unicsoft 5, 7 і навіть 11 років. Деякі відповіді нас здивували, інші змусили замислитись і по-новому поглянути на речі, які працівники дійсно цінують у компанії.

Питання 1: Причина роботи протягом 5 років у Unicsoft більше в особистих вподобаннях, прагненні до стабільності чи все-таки в умовах, які створює компанія?

Я прийшла в Unicsoft 7 років тому. На той момент у штаті працювало лише 4 людини, не рахуючи розробників на проєктах. Тому за час зростання та розвитку компанії я встигла побувати в різних ролях: асистентки керівника, лідогенераторки та SDR (Sales Development Representative), акаунт-менеджерки. Я вела багато різних клієнтів, ще займалася фінансами. І це, напевно, був найскладніший етап у моїй кар’єрі, бо доводилося виконувати шалений обсяг роботи. У результаті СЕО Олексій Завгородній запропонував мені або продовжити роботу в акаунт-менеджменті або повністю переключитися на фінанси. Так я стала керівницею фінансового департаменту в Unicsoft.

Напевно, в цій історії і є відповідь на питання, чому я в Unicsoft. Тому що тут у мене завжди була можливість навчатися чогось нового та виконувати різнопланові завдання. І навіть зараз, через 2 роки роботи керівницею, щомісяця з’являються нові завдання, які я ніколи раніше не робила. Вони дозволяють розширити мої професійні навички та знання. Робота в Unicsoft загалом дає великий поштовх до того, щоб постійно розвиватися та вчитися чогось нового.

Альона Журба, Head of Financial Department, 7 років з Unicsoft

У відповіді Альони чітко можна простежити ідею, що саме умови, які створює компанія, визначають нашу готовність працювати довго. Тип особистості та ставлення до ризику, звичайно, мають значення, але, якщо об’єктивних причин залишатися в компанії немає, співробітник однозначно розглядатиме інші пропозиції. Формат пошуку залежить від наших особливостей: співробітники, які більш схильні до ризику, активно шукатимуть роботу, а ті, хто цінує стабільність, чекатимуть першого кроку від рекрутера й уважніше обиратимуть наступне місце роботи.

В плані конкретних умов, які має створити компанія, одна з найчастіших причин зміни роботи – якраз відсутність можливостей для професійного розвитку. Простими словами, коли співробітникам стає нудно виконувати ту ж саму роботу, вони змушені шукати пропозиції на зовнішньому ринку. І тут справа навіть не в грошах: нікому не хочеться стояти на одному місці, якщо не видно перспектив. Причому промоушен (формальне просування кар’єрними сходами) не має критичного значення. Набагато важливіше завжди мати в скоупі частину нових завдань, досвіду виконання яких раніше не було. На цьому моменті Альона акцентує у своїй відповіді: виклик створює відчуття потоку і не дає співробітнику занудьгувати.

Питання 2: Що допомагає тобі зберігати інтерес у роботі?

Інтерес протягом усіх цих років підтримувала різноманітність проєктів. Завжди є щось нове, що створює виклик для мене як професіонала. Також важливо відчувати свою цінність для компанії, це мотивує”.
Дмитро Гребенніков, Senior Project Manager, 6 років з Unicsoft

1. Хороший та веселий колектив (корпоративи, презентації від керівництва, тренінги тощо).

2. Багато нових завдань на проєктах, для вирішення яких потрібен різний підхід.

3. Навчання нових людей.

4. Хобі (дає можливість відволіктися та розвантажитися).

5. Зростання – не швидке, але воно є. 🙂

Андрій Васильєв, Senior Web Developer, 5 років з Unicsoft

У нас сервісний бізнес, тож щодня щось нове! Різні замовники, проєкти, технології, нетривіальні ситуації, із яких потрібно шукати вихід.

Інтерес до роботи легко зберігати, якщо ставити собі питання: “Чим ще я можу бути корисний бізнесу?”. Фокус на цілях компанії допомагає дивитися за обрій і мотивує опановувати ті навички, які можуть знадобитися через певний час.

Також, звичайно, важливо відкрито інформувати керівника, що переросли свої завдання. В Unicsoft, наприклад, налагоджена система кар’єрного планування, у межах якої можна обговорити подальший рух кар’єрними сходами. Навіть якщо ви у своїй поточній позиції не бачите явних перспектив зростання, краще в першу чергу поговорити про це з керівником. Швидше за все, він або вона намагатиметься запропонувати вам максимально цікаві альтернативи.

Анна Левківська, Staffing Director, 8,5 років з Unicsoft

Насамперед ми виросли! І це помітно за всіма можливими показниками. Кожен є частиною компанії, і якщо людині цікава її робота, вона розвивається сама й тим самим розвиває компанію. І це працює в обидві сторони. Коли зростає компанія, рівень завдань постійно підвищується, що вимагає від співробітників отримання нових скілів.
Артем Скляров, Blockchain Tech Lead, 12 років з Unicsoft

Яку закономірність можна простежити у відповідях?

По-перше, відчуття цінності прикладених зусиль, про яке говорить Діма, з часом трансформує роль співробітника з простого виконавця завдань у співтворця загального результату. Залишати компанію, яка будувалася на твоїх очах і твоїми руками, мало кому хочеться. Звичайно, важливо отримувати визнання свого внеску у вигляді розширення скоупу відповідальності та компенсаційного пакета (куди ж без нього), але якщо з цим проблем немає, робота радуватиме довгі роки.

По-друге, важливим моментом також є співспрямований розвиток разом із компанією, коли організаційна стратегія стимулює співробітників прокачувати найбільш затребувані на ринку компетенції та готує їх до викликів завтрашнього дня. Якщо ваші інтереси та потреби бізнесу збігаються, робота перестає бути важкою працею для заробляння грошей, а стає засобом реалізації внутрішнього потенціалу й талантів. За наявності дієвої програми кар’єрного планування, про яку згадали Аня та Артем, кожен може розвивати необхідні компетенції та застосовувати їх для реалізації стратегічних цілей компанії.

По-третє, робота над різноплановими завданнями у межах одного проєкту або різноманітними проєктами навряд чи набридне, оскільки у співробітника не виникає почуття конвеєра, де монотонні дії, повторювані з дня у день, ведуть до апатії та втрати інтересу. А якщо на додачу ви отримуєте ще й веселий колектив, можливість ділитися своїми знаннями з іншими та присвячувати вільний час відпочинку та захопленням, міняти роботу стане хіба що шукач пригод.

Питання 3: На що варто звертати увагу при виборі роботи й компанії, щоб працювати довго та із задоволенням?

Я працював у багатьох компаніях, тож можу сказати: це успіх, що я врешті залишився в Unicsoft. Для мене все насамперед визначають люди та стосунки між ними. В Unicsoft із цим повний порядок! Навіть якщо виникають певні моменти, завжди є можливість нормально все обговорити й вирішити ситуацію найкращим для всіх чином.
Артем Скляров, Blockchain Tech Lead, 12 років з Unicsoft

Другий за вагою фактор, що визначає задоволення від роботи, після змісту робочих завдань – це якраз відносини між людьми. Компанія по суті і є групою людей, які спільними зусиллями досягають певної мети. Чим ефективніша та конструктивніша взаємодія в команді, тим комфортніше в ній працювати. Поняття відносин між людьми включає багато різних аспектів: від стилю комунікації та готовності до колаборації до дефолтної стратегії поведінки у конфліктній ситуації та прийнятого способу відстоювання своїх інтересів. Великий успіх, коли всі ці аспекти міжособистісної взаємодії створюють психологічно безпечне та екологічне середовище, в якому кожен співробітник спрямовує сили на досягнення результату, а не на політичні ігри та боротьбу за виживання.

Питання 4: Не секрет, що кожному з нас щодня надходить багато пропозицій про зміну роботи. Чому у твоїх очах Unicsoft перемагає протягом стількох років?

Якщо компанія вибудовує стосунки зі співробітником, якщо відчуваєш, що ти частина команди, що тебе підтримують, то лояльності не уникнути. 🙂 Для мене також дуже важливо, щоб цінності компанії відповідали моїм. Щоб можна було пишатися виконаною роботою та успіхами наших клієнтів.
Катя Саламаха, Designer, 7 років з Unicsoft

Пропозицій про зміну роботи приходить справді багато, особливо останнім часом, через брак фахівців на ринку.

Фактично набагато простіше й швидше будувати кар’єру, змінюючи компанії, хоча це звучить парадоксально. У більшості випадків компанії, скоріше, візьмуть нового співробітника на велику зарплату, ніж піднімуть її наявному.

У разі вибору між новою компанією та поточною я б виділив такі фактори: колектив, залучення у справи компанії, фінансова винагорода, загальні цілі та принципи, впевненість у завтрашньому дні.

У різні моменти часу можливі різні пріоритети. На сьогодні для мене ці критерії збалансовані, і я не маю потреби в зміні місця роботи. Тому при зважуванні пропозицій перемагає варіант залишитися на поточному місці роботи. Влаштовуючись на роботу, я завжди орієнтуюсь на тривалу співпрацю, але не завжди так виходить. Оскільки я пропрацював у компанії понад 5, можу сказати, що це несподівано.

Рома Котенко, Senior PHP Developer, 5 років з Unicsoft

Будь-яка компанія щодня переживає атаки конкурентів, які у різний спосіб намагаються переманити найкращих співробітників. Перемагати в цій війні за таланти можна лише за умови виконання всіх зобов’язань, підтримки ринкового рівня компенсації та дотримання максимальної чесності у відносинах зі співробітниками. Зрозуміло, що завжди знайдеться компанія, яка готова запропонувати більше грошей і якихось бенефітів, але тут уже нам потрібно замислитися, наскільки ці умови відповідають середньоринковим за конкретною позицією. Бізнес, який успішно функціонує, не стане пропонувати неринкові умови, оскільки вони знижують норму прибутку в довгостроковій перспективі й обмежують інвестиційні можливості. Причому чим успішніший і стабільніший бізнес, тим частіше використовується lag-the-market compensation strategy (стратегія відставання від ринкового рівня компенсації) з трьох причин: 1) сам факт роботи у відомій компанії дає переваги співробітнику під час наступного пошуку роботи; 2) пропозиція перевищує попит підприємства на співробітників (простими словами, на вакансію подається багато кандидатів, готових працювати за менші гроші, якщо це буде перевагою перед конкурентами); 3) грошова винагорода у складі загального компенсаційного пакета поглинається бенефітами у вигляді модного офісу, розширеного медстрахування, оплати навчання, спортзалу, харчування тощо (у цьому безперечно є логіка: бенефіти великі гравці ринку отримують з великими знижками через масштаб, а включають у компенсаційний пакет співробітникам за ринковою вартістю). Тому перш ніж приймати офер із цифрою, яка дивує навіть вас, задумайтеся (а краще запитайте у рекрутера), що мотивує компанію пропонувати такі умови й чи зможе вона їх виконувати хоча б у річній перспективі.

Питання 5: Напевно, у тебе є знайомі, які часто змінюють роботу. Що вони отримують і втрачають? Як вважаєш, у частій зміні роботи більше плюсів чи мінусів?

Думаю, кожному своє. Хтось знаходиться на початку шляху та експериментує, щоб зрозуміти, що “краще зайде”. Іншим просто за природою потрібна часта зміна місць чи професій. Комусь не подобається професія, але здається, що на новому місці буде цікавіше.

На мій погляд, у більш-менш стратегічній для бізнесу ролі співробітник починає приносити цінність приблизно через півроку-рік з моменту старту, залежно від рівня. Тому в загальному випадку, якщо людина хоче реалізуватися в соціальному плані, здобути фінансову незалежність, експертизу та стабільне коло контактів, після пошуків “свого місця” вона таки залишається у певній компанії або навіть ролі на кілька років.

Анна Левківська, Staffing Director, 8,5 років з Unicsoft

На роботі, як і в житті, кожна людина шукає себе до моменту, поки не визначиться, чим дійсно хоче займатися і з ким хотілося б досягати цілей. Щойно відповіді на ці ключові питання знайдено, пошуки зазвичай завершуються. Причому поширений міф про те, що ідеальну роботу та колектив однодумців можна знайти лише шляхом “перебору” різних компаній, має мало спільного з реальністю. Насправді ідеальну роботу з погляду смислового наповнення завдань цілком можна створити на поточному місці, якщо пропонувати покращення й брати відповідальність за їхнє впровадження. З людьми складніше, оскільки дефолтні моделі поведінки закріплені у культурному коді компанії. Але компаній з відверто хворою робочою атмосферою насправді не дуже багато, і шанс стати їхньою частиною не такий високий, якщо бути уважними під час співбесіди.

І насамкінець бонусне питання: чим відрізняються співробітники, найняті пів року тому, від “старичків”? Чи змінюється культура із приходом нових співробітників?

Наразі приходить багато молодих співробітників покоління Z, які відрізняються від мілленіалів. У них трохи інша система цінностей, і це відчувається в колаборації. За останній рік з’явилося багато нових людей, але формат віддаленої роботи не дає повноцінно з усіма познайомитися. Насправді співробітників відрізняє те, наскільки вони віддані компанії, в якій працюють. Я в Unicsoft вже багато років, і, звісно, для мене критично важливий успіх нашої компанії. У нових людях, які приходять до нас, потрібно також виховувати відданість.
Альона Журба, Head of Financial Department, 7 років з Unicsoft

Звичайно, нещодавно найняті співробітники відрізняються від тих, хто з нами вже не перший рік , адже вони ще не встигли перейняти всі цінності. До того ж у перші місяці будь-який співробітник придивляється до компанії та оцінює, чи є у цих відносин потенціал. Чекати якогось екстрамайлу чи надзусиль на цьому етапі, напевно, не варто. Але, як чітко підмічено у відповіді, “старичкам” важливо на своєму прикладі показувати: компанія гідна турботи та зусиль, що прикладаються для досягнення стратегічних цілей. Так нові співробітники, незалежно від того, до якого покоління вони належать, швидше інтегруватимуться у культуру і працюватимуть із задоволенням на загальний результат.

ВИСНОВОК

Підсумовуючи, можна вивести простий рецепт ідеальної роботи, якій можна сміливо присвятити п’ять і більше років свого життя:

  • наявність у роботі викликів (нових, нетривіальних завдань);
  • відчуття цінності докладених зусиль;
  • співспрямований розвиток із компанією;
  • різнопланові завдання у межах одного проєкту чи різноманітні проєкти;
  • добрі відносини між людьми;
  • ринковий рівень компенсації;
  • можливість ініціювати зміни та драйвувати їхнє впровадження;
  • готовність своїм прикладом мотивувати новачків на небайдуже ставлення до компанії.

На перший погляд, все здається простим, але за цими пунктами стоять старання всієї компанії, кожен співробітник якої хоче, щоб робота приносила задоволення. Адже зрештою ідеальна робота – це не міфічний філософський камінь, а результат зусиль небайдужих людей, які прагнуть створити максимально ефективні та комфортні умови для себе й інших.